علی امیرعسجدی
by on December 18, 2018
88 views

هیچ اجباری نیست وَمَآ أَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ إِلَّا لِيُطَاعَ بِإِذْنِ

هیچ اجباری نیست
وَمَآ أَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ إِلَّا لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوٓا أَنْفُسَهُمْ جَآءُوكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِيمًا(سوره مبارکه نساء، آیه۶۴)،ترجمه: هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر آنكه به اذن خدا از او اطاعت شود. و اگر آنان هنگامی كه به خود ستم كرده بودند، نزد تو می‌آمدند و از خدا آمرزش می‌خواستند، و پیامبر هم برای آنان طلب آمرزش می‌كرد، یقیناً خدا را بسیار توبه‌پذیر و مهربان مییافتند.
وقتی اشخاصی که به ظاهر مسلمان شده بودند اما در دل نفاق و کفر داشتند افراد غیر مسلمان را قاضی دعواهای خودشان قرار می دادند و خداوند متعال پیامبرش را از این امر مطلع کرد، آنها از فرمان الهی سرپیچی کرده اند و این می تواند مقدمه ای باشد برای سرپیچی های بعد مثل سرپیچی از اطاعت فرمان خلیفه ای که خدا برای نبی خودش تعیین نموده است.
آنها از کردار خودشان پشیمان نشدند و نزد حضرت برای طلب آمرزش «از قاضی قرار دادن کفار» نیامدند، در صورتی که خداوند بسیاربخشنده است.
البته میشود چند شبهه را طبق این آیه جواب داد مثل مسئله جبر و تفویض که اهل سنت به آن قائل هستند، آنها می گویند: به فرمان الهی ما گناه میکنیم و یا اعمال صالح انجام میدهیم و هیچ اختیاری نداریم بلکه همه از جانب خداست.
جواب: در آیه شریفه خداوند فرموده: آنها به خود ستم کرده اند، طلب آمرزش کنند تا خدا گناهانشان را ببخشد.
برای مطالعۀ ی بیشتر و کسب معارف الهی مراجعه شود به تفاسیر نور،المیزان، نمونه، مجمع البیان
.

Posted in: Education