علی امیرعسجدی
by on June 12, 2019
6 views
چرا هنگام تخريب بقيع شيعيان ساکت ماندند؟ دردناک‌ترین

چرا هنگام تخريبِ بقيع شيعيان ساکت ماندند؟

دردناک‌ترین حادثه تاریخی ـ اسلامی معاصر به هشتم شوال سال ۱۳۴۴ و پس از روی‌ کار آمدن سومین حکومت وهابی عربستان مربوط ‌می‌شود؛ سالی که وهابیون به فتوای سران خود مبنی بر اهانت و تحقیر مقدسات شیعه، مرقدهای مطهر ائمۀ هدی و اهل‌ بیتِ نبوّت ‌پیامبرِ اعظم
(صَلِّی الله عَلَیهِ وَآلِهِ وَسَلَّم) را مورد دومین هجوم وحشیانه‌ خود قراردادند وگلستان بقیعِ المقدّس را به مقبره‌‌هائی ویران‌ شده و در واقع مهجور و ناشناخته تبدیل‌ کردند.

تخریب بقیع، با عکس‌العمل شدید مسلمانان و به ویژه شیعیان جهان مواجه شد. مسلمانان ایران، عراق، قفقاز، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، تاتارستان، ترکیه، افغانستان، چین، مغولستان و هندوستان، در برابر این مسئله موضع‌گیرى؛ کردند دولت و مجلس آن روز ایران نیز در این زمینه، موضع‌گیرى رسمى کرد. هم‌چنین فقیهان و بزرگانى چون آیةاللّه‌العظمى سید ابوالحسن اصفهانى، آیةاللّه شیخ محمد خالصى و آیةاللّه شهید سید حسن مدرس، این اقدام را محکوم کردند.

در کنفرانس کشورهاى اسلامى، مرحوم شیخ محمدحسین کاشف الغطاء، سیدامین حسینى مفتى فلسطین و سید محمدتقى طالقانى (آل احمد
«ره») نماینده آیت الله العظمى بروجردى در مدینه، شرکت کردند. همچنین مراجع و بزرگانى دیگرى مانند آیات عظام حاج شیخ عبدالکرىم حائرى، حاج آقا حسین قمى، سید محسن حکیم، سید هبةالدین شهرستانى و امام خمینى(ره) در این مورد موضع‌گیرى کردند و امام خمینى(ره) نامه‌اى هم خطاب به شاه عربستان نوشت،اما آل سعودعناد خشکی با اعتقادات اسلام ناب علوی داشته و متأسفانه تخریب و ویرانگریش به کوچۀ بنی هاشم و آثاردانشگاه امام صادق علیه السّلام نیز رسید .

Posted in: Society