علی امیرعسجدی
by on August 6, 2019
6 views

  ؛یاران امام زمان (عج)
سلام؛در بسیاری  از روایات ارزشمند در مورد یاران حضرتِ بقیَّةُ الله الاعظم «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف»، به اهالی خراسان اشاره شده است که به حمایت از مولای عاشقان حضرت مهدی «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف» به پا می‌خیزند.پیامبر اعظم حضرتِ محمَّدِ مصطفی  (صَلی الله علیه و آلِۀِ وَسَلَّم ) در این‌باره فرموده است: «هنگامی که مشاهده کردید پرچم‌های سیاه از سوی خراسان میآیند، با هر وسیله ممکن به سوی آن‌ها بشتابید؛ هر چند مجبور باشید برای این کار روی برف و یخ سینه‌ خیز بروید؛ چرا که خلیفة الله مهدی «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف» میان آن پرچم‌ها حضور دارد. و امام امام باقرالعُلوم «عَلَیهِ السَّلام» نیز می‌فرمایند: «نیروهایی با پرچم های سیاه (که از خراسان قیام کرده اند) در کوفه فرود می‌آیند و هنگامی که حضرت مهدی «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف» در شهر مکه ظهور می‌کند، با آن حضرت «عَلَیهِ السَّلام» بیعت می‌کنند. هر چند که عنوان خراسان تا آن طرف بلخ و بخارا را شامل می‌شود؛ لذا درباره این‌که خراسانی از کدام قسمت خراسان خروج میکند، در روایات به محل خاصی اشاره نشده است.
شهر قم نیز به عنوان محل خروج برخی از امام زمان «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف» ذکر شده است. عفّان بصری نقل می‌کند که امام صادق«عَلَیهِ السَّلام» از وی اینگونه پرسیده است: «آیا می‌دانی چرا این شهر را قم نامیده شد؟!» گفتم: «خدا و رسولش و شما می‌دانید.» فرمود: «قم نامیده شد؛چون اهلش با قائم آل محمّد «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف»جمع می‌شوند و با او قیام می‌کنند و با او از خود استقامت به خرج می‌دهند و به امام کمک می‌کنند.» هم چنین از امام صادق‌«عَلَیهِ السَّلام» سؤال شد: «منظور از آیه «بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولِی بَأْسٍ شدیدٍ» چه کسانی هستند؟» آن حضرت فرمود: «هم واللَّه أهل قم، هم واللَّه أهل قم. هم واللَّه أهل قم».
در میان اصحاب حضرت امام مهدی «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف»زنان نیز حضور دارند. درباره تعداد آنان، روایات متفاوتی آمده است. طبق روایت مفضل بن عمر از امام صادق«عَلَیهِ السَّلام»، همراه قائم «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف» ۱۳ نفر زن حضور دارند که زخمی‌ها را مداوا و بیماران را پرستاری می‌کنند. در برخی روایات، اسامی ۹ نفر و در برخی دیگر تعدادشان پنجاه نفر  و در برخی دیگر نیز عدد بیشتری بیان شده است.  روایاتی که تعداد را بیش از ۱۳ نفر بیان کرده‌اند، ظاهراً درباره زنانی است که پس از قیام با امام المتَّقین حضرت مهدی «عَجَّلَ الله تعالی فی فرجه الشَّریف» همراه می‌شوند.

Posted in: Society